Biuletyn
BIULETYN PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
Biuletyn SPT, Nr 3/7 WRZESIEŃ, 2015
SŁOWO WSTĘPNE
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Sezon letni za nami, jesień powitała nas łzawą aurą, ale Brać Przewodników aktywnie włącza się w akcje, szkolenia i doszkalania. Jako nowohuciankę z urodzenia i z wyboru, bardzo mnie cieszy fakt, że na tegorocznej 7 już Edycji Zajrzyj do Nowej Huty, na wycieczkach można było zobaczyć wiele znajomych i sympatycznych twarzy z naszego Stowarzyszenia! Z niecierpliwością czekamy teraz na nowe szkolenia i wykłady organizowane prze SPT!
Z okazji Światowego Dnia Turystyki przypadającego na 26 września, przyjmijcie drogie Koleżanki i Koledzy szczere życzenia satysfakcji z pracy, oby krakowski bruk niósł wasze stopy nad ziemią, a grupy turystów były liczne i zdyscyplinowane…
Zapraszam do kontaktu z redakcją Biuletynu i przysyłania pytań lub problemów, postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi lub rozwiązania na łamach pisma. Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT!
Monika Hyla
SZKOLENIA
MUZEUM PRL W ORGANIZACJI
Gościć będzie przewodników na szkoleniu uprawniającym do oprowadzania po wystawach czasowych: „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” oraz „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, które odbedzie się w piątek 2 października o godz. 17.30.
Miejsce: Muzeum PRL-u (w organizacji), os. Centrum E-1, Nowa Huta.
Wiecej szczegółów oraz zaproszenia na nowe szkolenia można śledzić na http://www.mprl.pl/aktualnosci/148/muzeum-prlu-zaprasza-na-szkolenia-dla-przewodnikow.html
PROLONGATA CERTYFIKATÓW
Przypominam, ze w celu prolongowania wygasających certyfikatów przewodnickich uprawniających do oprowadzania grup w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Fabryka Schindlera i Podziemia rynku należy uiścić opłatę manipulacyjną 30 zł, raz na dwa lata, płatną przelewem na konto Muzeum. Dane do przelewu na stronie: http://www.mhk.pl/prolongata-certyfikatow
AKTUALNOŚCI
ZAJRZYJ DO NOWEJ HUTY 7
Niezwykle licznie przybyli turyści z całej Polski i Krakowa na tegoroczną 7 już wrześniową edycję ZDNH. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z innymi Partnerami Muzeum Rozproszonego Nowej Huty przygotowało wiele niespodzianek. Wśród mnogich atrakcji były wycieczki, m.in.
Pawła Jagły: Znikające widoki. Co zasłoni droga S7 w Nowej Hucie?Wycieczka autokarowa „Forty austriackie w Nowej Hucie” oprowadzana przez Marcina Jakuba Mikulskiego,
„Moje miejsca w Nowej Hucie” oprowadzana przez Macieja Mieziana,
Gra miejska „Z nowohuckiego archiwum”.
Warto wspomnieć iż podczas „Zajrzyj do Huty 7” w oddziale Muzeum można było zakupić wydawnictwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z rabatem 50%.
XIV PODGÓRSKIE DNI OTWARTYCH DRZWI
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ” Utracone dziedzictwo” w dniach 25-17 września 2015 roku, mogliśmy poznać i odwiedzić 34 ciekawe obiekty albo uczestniczyć w 15. tematycznych spacerach. Tegoroczny jubileusz 100-lecia połączenia Podgórza i Krakowa podkreślał rolę dwóch postaci: Franciszka Maryewskiego i Juliusza Leo.
ZBIÓRKA PAMIĄTEK DLA MUZEUM PODGÓRZA
Ogłoszono zbiórkę pamiątek dla MUZEUM PODGÓRZA, które powstanie w budynku dawnego Zajazdu pod św. Benedyktem, przy ul. Wielickiej. Wszyscy, którzy posiadają wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, przedmioty związane z Podgórzem, są proszeni o przekazanie ich do depozytu lub podarowanie Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa.Zbiórka eksponatów odbyła się 26 września, kolejna odbędzie się w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13 w dniach: 3, 8, 15 i 24 października 2015 r. w godzinach 10.00-17.00 (tel. 12 263 16 60, e-mail: [email protected]).
NIE PRZEGAP
Lektura do poduszki
Szczerze polecam tę zabawną, intrygująca, opowiadająca szczegółowo o realiach Krakowa lekturę pt. „Tajemnica domu Helzlów” wydawnictwa Znak Literanova. Książka wyszła spod pióra dwóch autorów Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, którzy stworzyli jeden pseudonim i skryli się pod nazwiskiem: Maryli Szymiczkowej.
Akcja kryminału toczy się w Krakowie w 1893 roku, a dochodzenie w sprawie tajemniczych śmierci w „domu niespokojnej starości” prowadzi wyjątkowa, charyzmatyczna, dociekliwa profesorowa Zofia Szczupaczyńska. Zbrodnia w stylu vintage wciąga czytelnika, dochodzenie w rozwikłaniu sprawy edukuje go w szczegółach topografii miasta, wielkich wydarzeń epoki (otwarcie Teatru im. J. Słowackiego, pogrzeb Adama Mickiewicza). Doskonała książka na jesienne pełne pluchy wieczory.
CIEKAWOSTKI
Słowo „wernisaż”,
które oznacza uroczyste otwarcie wystawy, pochodzi od francuskiego rzeczownika „vernis” (lakier), Zatem „vernissage” oznacza „lakierowanie, werniksowanie”. W XIX wieku tuż przed otwarciem wystawy, artyści malarze dokonywali ostatnich poprawek i nanosili werniks na płótna. Obecnie w polszczyźnie funkcjonuje jeszcze „finisaż” i „internisaż”.
KONTAKT DO REDAKCJI
Poprzez formularz na stronie: www.krakowianka-przewodnik.pl
Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: (+48) 692 226 043
Brak możliwości dodawania komentarzy.