Biuletyn
BIULETYN PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
Biuletyn SPT, Nr 4/8 GRUDZIEŃ, 2015
SŁOWO WSTĘPNE
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Ostatnie miesiące przyniosły wiele dyskusji nad smogiem Krakowa. Póki co, jedynym rozwiązaniem przy znacznym przekroczeniu norm jest noszenie masek przeciwsmogowych lub pozostanie w domach. Czy przewodnik może nosić taką maskę oprowadzając turystów, jako ambasador Krakowa? Czy to nie przestraszy krakowskich turystów? W tym numerze sonda na ten temat oraz o najpopularniejszych modelach masek, a także najświeższe żarty, na temat krakowskiego powietrza.
Rozpoczął się czas intensywnych szkoleń i wykładów. Przypominam, ze warunkiem przedłużenia certyfikatu w FSP jest zdobywanie określonej liczby szkoleń! Warto wykorzystać jesienne i zimowe popołudnia i wieczory na pogłębienie wiedzy. W tym numerze prezentujemy lektury przydatne zwłaszcza dla sekcji angielskojęzycznej.
Korzystając z okazji proszę przyjąć świąteczne życzenia: niech kruchość wigilijnego opłatka zapewni naszym Rodzinom trwałość, udział w Pasterce błogosławieństwo Nowonarodzonego Jezusa, życzę zdrowia, rodzinnej atmosfery, dużo wzajemnej miłości, a w Nowym Roku 2016 gwiazdki z nieba, czyli spełnienia marzeń!
Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT!
Monika Hyla
SZKOLENIA
MUZEUM PRL W ORGANIZACJI
Gościło przewodników na szkoleniu uprawniającym do oprowadzania po wystawach czasowych: „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” oraz „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, które odbyło się w piątek 2 października. Szkolenie zakończyło się egzaminem 2.11.15, (na 40 osób na pierwsze podejście przyszło 11 przewodników). Więcej szczegółów oraz zaproszenia na nowe szkolenia można śledzić na http://www.mprl.pl/aktualnosci/148/muzeum-prlu-zaprasza-na-szkolenia-dla-przewodnikow.html
Szkolenie dotyczące Klasztoru oo. Karmelitów na Piasku
Urząd Miasta Krakowa i Klasztor OO. Karmelitów Na Piasku zorganizowali szkolenie, którego program obejmował: przedstawienie najważniejszych informacji oraz zwiedzanie bazyliki, kaplicy MB Piaskowej, kaplicy MB Szkaplerznej, krużganków klasztornych, muzeum klasztornego i biblioteki klasztornej. Szkolenie poprowadził przewodnik Szymon Sułecki. Szkolenie cieszyło się tak duża popularnością, że chętni którzy nie byli na nim, a pragną odbyć takie szkolenie, będą mieli jeszcze taką możliwość.
Można było zobaczyć klęczniki, na których według tradycji modliło się małżeństwo pary królewskiej Marysieńki i Jana Sobieskich, zobaczyć manuskrypty z XV wieku i poznać charakter pisma bł. Świętosława Milczącego.
Warsztaty ceramiki
Urząd Miasta Krakowa i Centrum Szkła ul. Lipowa 3 zorganizowali szkolenie dla przewodników z pokazem dmuchania szkła. W bajkowym świecie muzeum kolorowego szkła można zwiedzić „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998”, stałą ekspozycję opowiadającą o historii i technologii szklarstwa, zobaczyć zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998.
Warsztaty z zasobów turystyki religijnej w Krakowie
Urząd Miasta Krakowa i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny – Kierunek Turystyka Religijna zorganizowali warsztaty z zasobów turystyki religijnej, które odbyły się 14.11.2015. Program warsztatów obejmował 4 wykłady, m.in. ks. dr hab. Romana Bogacza, Turystyka religijna w Krakowie. ks. prof. dr hab. Macieja Ostrowskiego: Duszpasterstwo pielgrzymkowe-współpraca księży i świeckich; ks. dr Stanisława Mieszczka: Ślady obecności Boga w świątyniach chrześcijańskich. Szacunek i zasady kultury przy zwiedzaniu mgr oraz mgr Katarzyny Wilkowskiej: Zasady sporządzania dokumentów i zatytułowanych pism w obsłudze ruchu turystycznego z uwzględnieniem nomenklatury religijnej. Chętni na zakończenie otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
UŚMIECHNIJ SIĘ
Dlaczego pomnik smoka wawelskiego nie ma łap?Oprowadzając po Krakowie grupę japońskich turystów stojąc pod pomnikiem smoka wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego, po wnikliwej analizie rzeźby Japończycy zapytali mnie: „Dlaczego pomnik smoka wawelskiego nie ma łap?”. Rzeczywiście na torsie stwora są tylko głowy. Postanowiłam wyjaśnić problem i zwróciłam się o wyjaśnienie do samego Mistrza, poszukując kontaktu poprzez Galerię Autorską Bronisława Chromego. Dzięki uprzejmości Pana Macieja Rościszewskiego otrzymałam następującą odpowiedź:
„w nawiązaniu do Pani listu Profesor chciał poinformować (za moim pośrednictwem), że Smok ma jakby łapy, w postaci głów, poza tym to stwór bajkowy i rzeźba która ograniczana jest tylko wyobraźnią Profesora”. Pozdrawiam Maciej Rościszewski
Żart o smogu
„Powietrze w Krakowie nie jest złe, trzeba je tylko dobrze pogryźć…” Zapraszam do kontaktu z redakcją Biuletynu i przysyłania własnych oryginalnych pytań zasłyszanych od turystów lub anegdotek z pracy przewodnika.
NIEZBĘDNIK DO PRACY PRZEWODNIKA
Lektura dla sekcji angielskojęzycznej
„Kaleidoscope of Poland a cultural encyclopedia” Oscara E. Swana, foreword by Adam Zamoyski wydawnictwa PROLOG, wydaje się niezbędną książką nie tylko dla turysty, który chce poznać kto jest kim w Polsce, nawet wśród krajowych celebrytów. Informuje nie tylko czym różni się bajgiel od obwarzanka, a powstanie listopadowe od styczniowego. Wiele haseł Kalejdoskopu mówi o bogatej historii Polski i zabytkach Krakowa i małopolski.
Atutem jest piękne wydanie: kredowy papier i świetne jakościowo fotografie.
Przykro, że redaktor wydania nie pokusił się o pomoc przy weryfikowaniu informacji o Krakowie, np. krakowskiego przewodnika. Pozwoliłoby to uniknąć paru błędów typu: ołtarz Wita Stwosza to tryptyk (poprawnie: pentaptyk);w skarbcu wawelskim nadal przechowywane są dwa miecze grunwaldzkie (tam ich nie ma), szewczyk Dratewka zabija smoka (to szewczyk Skuba zabił smoka)…Oscar E. Swan jest profesorem literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie w Pittsburghu, autorem ponad piętnastu książek. Oscar Swan był pierwszym Amerykaninem wybranym do nagrody Thesaurus Poloniae Award from the Center of International Culture w Krakowie. Jest także laureatem nagrody Polonicum z Uniwersytetu Warszawskiego za wybitny wkład w promowanie języka polskiego, literatury i kultury poza granicami Polski.
Maski przeciwsmogowe
„Oprowadzam turystów od pół wieku i dalej będę to robiła bez maski”-mówi Zosia, „W masce? bez przesady, nie będę straszyć gości”-dodaje Krzysiek. „Nie wyobrażam sobie, żeby moja maska mogła zniechęcić turystów”-uśmiecha się Magda, Ania dodaje-„cierpię na astmę i jeżeli mogę coś zrobić dla zdrowia, to to zrobię! Turyści zwiedzają Kraków kilka godzin, ja pracuję codziennie, więc maska jest dla mnie nieodzowna”.
To kilka wypowiedzi naszych kolegów przewodników na temat masek przeciwsmogowych. Wybór należy do nas, najlepiej sprawdzić testy krakowskiego alarmu smogowego http://krakowskialarmsmogowy.pl/aktualnosci/szczegoly/id/189. Osoby, które podzieliły się opiniami z nami, noszą maski z http://rzmask.pl/
Magda-„W tych maskach wysoka jakość łączy się z przystępną ceną, o czym świadczy fakt, że co chwila na stronie sklepu pojawia się komunikat, że danego modelu nie ma i trzeba poczekać na sprowadzenie. Wybrałam maskę filtru typu HEPA, z materiału mesh, ponieważ wg producenta przepuszcza o ponad 125% więcej powietrza, co dla mnie prowadzącej aktywny tryb życia jest istotne!”. Atutem rzmask jest możliwy wybór filtru,
Ania korzysta z maski wykonanej z neoprenu z filtrem z węglem aktywnym. Przyznaje- „plusem jest bardzo szeroki wybór kolorów i kształtów (dla ludzi z poczuciem humoru, nawet w kształcie rekina), co zwłaszcza dla kobiet nie jest obojętne”. Maski nie tylko chronią przed smogiem, pyłem PM10, zakażeniem grypą, ale i przed zimnem, dodatkowo posiadają kieszonkę na odtwarzacz mp3.
Kiedy je nosić? Najlepiej zapisać się na portal http://www.malopolska.pl/Obywatel/EKO-prognozaMalopolski/Malopolska/Strony/default.aspx, na którym codziennie prezentowana jest Eko-prognoza Małopolski.
KONTAKT DO REDAKCJI
Poprzez formularz na stronie: www.krakowianka-przewodnik.pl
Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: (+48) 692 226 043
Brak możliwości dodawania komentarzy.