Biuletyn
STOWARZYSZENIA PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
Biuletyn SPT, Nr 2/10, czerwiec 2016
SŁOWO WSTĘPNE
Drodzy Przewodnicy!
Trwa wyjątkowy sezon przed Światowymi Dniami Młodzieży. Mimo nawału zajęć i pracy nowych szkoleń przybywa… W tym Biuletynie wspominamy m.in.: wolne chwile, które spędzaliśmy aktywnie w Katowicach, zamieszczamy garść aktualności o ŚDM i oczywiście prezentujemy przydatne lektury do pracy przewodnika.
Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT!
W imieniu Zarządu SPT zapraszam do owocnej lektury,
Monika Hyla
SZKOLENIA
Szkolenie Museum I Remember
Nowe prywatne muzeum I Remember przy ulicy Miodowej 19, szkoliło przewodników, 4 kwietnia. 8maja nastąpiło uroczyste otwarcie placówki. Jest to najmłodsze muzeum w Polsce, poświęcone działalności artystycznej polskiego malarza żydowskiego pochodzenia XX wieku – Chaima Goldberga. Oprócz dedykowanej artyście wystawy głównej, która w Muzeum będzie eksponowana, znajdziemy tutaj przestrzeń na ekspozycje czasowe, teatr żydowski, wykłady, koncerty i sklep z reprodukcjami dzieł sztuki. „Przekraczając nasze progi poczują się Państwo mieszkańcami żydowskiego sztetla, poznają go Państwo i poczują” – Szalom Goldberg.
Pieskowa Skała
Po 2 latach zamek w Pieskowej Skale, a co z tym się wiąże „nowa-stara” wystawa została otwarta i udostępniona dla zwiedzających 28 kwietnia 2016! Na szkoleniu (bardzo szczegółowym i ciekawym) prowadzonym przez kustosza Muzeum Pieskowej Skały Olgierda Mikołajskiego, poznawaliśmy wnikliwie różne style i tajniki dzieł.
Przewodnik zaawansowany
Trwa edycja Programu edukacyjnego, który cieszy się dużą popularnością. To Przewodnik Zaawansowany organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Przewodnicy licznie uczestniczą, zwłaszcza w wizytach na wystawach, ciekawych prelekcjach oraz wykładach.
AKTUALNOŚCI
Bazylika Mariacka
W czasie trwania ŚDM (26 – 31 lipiec br) przez cały tydzień, tzn. od 25 lipca do 31 lipca zmienia
się system zwiedzania:
Ponieważ trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, nie będzie możliwości oprowadzania z przewodnikiem oraz nie będzie biletów wstępu.
Bazylika będzie otwarta od 6.00 do 23.00, a wejście tylko przez bramę główną (od zachodu) przez bramki pilnowane przez policję z wykrywaczami metalu.
Do przejścia przez kościół wyznaczono specjalna trasę dla pojedynczych osób.
Nie będzie możliwości odprawienia mszy św. z własnym kapłanem.
Wycieczki do Katowic
Wyjątkowo dopisała nam frekwencja, bo dzięki aktywności wielu członków Zarządu oraz chęci udziału zgłoszonego przez ponad połowę członków SPT mogliśmy owocnie spędzić wolny czas na zwiedzaniu uroczych -jak się okazało-Katowic. Dwukrotnie przybliżał nam je kolega Tomasz Kołtoń, z którym wspólnie poznawaliśmy zakątki Nikiszowca, Giszowca oraz szybu Galerii Wilson. Naszym celem stała się wizyta w Muzeum Historii Katowic, w którym poznawaliśmy wnętrza mieszczańskie z przewodnikiem lokalnym, byliśmy w Muzeum Ziemi Śląskiej.
Wszystkim osobom, dzięki którym wycieczka odbyła się serdecznie gratulujemy pomysłu i dziękujemy za trud włożony w edukację członków SPT.
NIEZBĘDNIK DO PRACY PRZEWODNIKA
Lektura Grabież ołtarza Wita Stwosza
„Grabież ołtarza Wita Stwosza” Stanisława Waltosia wydawnictwa Wolters Kluwer SA, to pięknie wydana pozycja, która budzi jednak niemałe emocje. Boli czytelnika, że już we wstępie pojawia się poważny błąd: jako na zwieńczeniu ołtarza znajdowałyby się figury ss. Stanisława i Wacława (zamiast św. Wojciecha). Czytelnik, który się tym nie zniechęci i dotrze do strony 78, znajdzie właściwą informację. Ale tego typu błędy nie powinny się pojawiać w takich publikacjach.
Do tej pory większość przewodników podaje 13 m, jeśli chodzi o wysokość ołtarza, Waltoś kusi się o podanie wysokości ze szczytem 18 m. Przytacza za Rożkiem symbolikę drzewa Jessego w predelli: drzewo kościół chrystusowy, pień i konary świeci. Ciekawostki konserwacja z 1867 r kiedy to elementy szafy odrestaurowano…wymieniając je na nowe, Franciszek Mączyński chciał wybudować schron dla ołtarza. makieta ołtarza z zaznaczonymi śrubami do skręcania części po demontażu, zdjęcia oryginalnego kołowrotu, który służył Stwoszowi do zmontowania ołtarza.
Pozycja próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele interesujących pytań m.in.: Dlaczego Frank nie chciał wyrazić zgody na wywiezienie do Niemiec ołtarza? Dlaczego nikt ze sprawców grabieży nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej?
Kto zdradził esesmanom miejsce ich ukrycia w Sandomierzu?
OFICJALNA PUBLIKACJA, TOWARZYSZĄCA ŚWIATOWYM DNIOM MŁODZIEŻY!
„Apostołowie Bożego Miłosierdzia” to książka, po którą sięgną nie tylko przewodnicy, pielgrzymi, turyści, ale przede wszystkim uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Autorami jest tandem: znawca teologii Bożego Miłosierdzia ks. prof. Jan Machniak, wspomagany przez znakomite pióro publicystki Jolanty Sosnowskiej.
Nie muszę dodawać, że skoro to wydawnictwo Białego Kruka, oprawę fotograficzna zapewnia mistrz Adam Bujak, a wprowadzenie kard. Stanisław Dziwisz.
Nie zabraknie w lekturze informacji i zdjęć apostołki Bożego Miłosierdzia i autorki „Dzienniczka”-św. Siostry Faustyny. Książka opisuje również ważne wydarzenia z życia św. Jana Pawła II, który ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, oraz konsekrował łagiewnicką bazylikę, która obecnie jest światowym centrum Bożego Miłosierdzia. Dzieło św. Jana Pawła II kontynuują jego następcy – Benedykt XVI i Franciszek, (papież ustanowił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia).
Publikacja przybliża burzliwe perypetie powstawania obrazu i licznych kopii obrazu „Jezu ufam Tobie”.
Bądź piękną i zdrową (nie tylko dla Pań)
O profilaktyce
Któraż z nas nie chciałaby być piękna, jak królewna Wanda, córka Kraka, której uroda była tak wielka, że na nią, jako na wędkę łowiła…Już dziś doczekać się płeć piękna (i nie tylko!), nie może w naszym Stowarzyszeniu zapowiedzianego balu (pochwała dla pomysłodawczyni!). Poprawiać natury nie wypada, ale nieco wspomóc nie zaszkodzi. Wszak przewodniczka powinna być wizytówką Krakowa, zatem
jedna z naszych koleżanek zaproponowała, żeby napisać o sposobie na piękne, naturalne rzęsy, zamiast sztucznych.
Jednym z takich sposobów były sposoby naszych babć, np. wcieranie olejku rycynowego. Nowoczesna kosmetologia przychodzi z pomocą odżywek, stymulujących wzrost rzęs, np. RevitaLash® Advanced.
Kosmetyk posiada niesamowitą historię: powstał z miłości (sic!) otóż żona Doktora Michała Brinkenhoffa-Gayle zachorowała na raka piersi i po chemioterapii straciła swoje rzęsy. Mąż wynalazł specjalnie dla niej recepturę, po której nie tylko odzyskała las rzęs, ale były one o wiele ładniejsze od oryginału.
Są różne opinie na temat takich odżywek, dlatego warto kupować je tylko w renomowanych gabinetach i należy zapoznać się przed użyciem z ich składem.
Dbajmy o oczy, wszak są zwierciadłem duszy, nieważne czy za pomocą nowoczesnych technologii, czy zwykłego olejku rycynowego.
Prawdziwym powodem, dla którego zdecydowałam się opisać produkt firmy Plazanet, to fakt, że firma wspiera działalność ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz współorganizuje ogólnopolską akcję „Zdrowy nawyk, zdrowe piersi.”
Przypominania nigdy dosyć, stąd mój apel do wszystkich Pań: badajmy się i nie zaniedbujmy profilaktyki.
Chociaż w sezonie aktualne dla przewodników jest przysłowie tatarskie „Praca ? najlepszy uzdrowiciel ze wszystkich chorób!”
Brak możliwości dodawania komentarzy.