Biuletyn
Biuletyn
BIULETYN PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
Nr 1 (5), kwiecień 2015
SŁOWO WSTEPNE
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Cieszy fakt, że idziemy z duchem czasu, o czym świadczy uruchomienie nowej odsłony strony i fun page’a SPT na face book-u. Gorąco zachęcam wszystkich do „lajkowania” naszego profilu, mamy już 118 „lajków”,wystarczy wpisać na face book-u poniższy link: (https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Przewodnik%C3%B3w-Krak%C3%B3w/163576203789999?fref=ts_
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przyjmijcie gorące życzenia spokojnych zdrowych przeżytych w gronie najbliższych Świąt. Niech ten czas napełni nas nadzieją na lepsze jutro, wzajemną życzliwością i da siłę do pokonywania wszelkich przeszkód na przewodnickich szlakach!
Zapraszam do kontaktu z redakcją Biuletynu i przysyłania pytań lub problemów, postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi lub rozwiązania na łamach pisma. Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT!
Monika Hyla
SZKOLENIA
Ojcowski Park Narodowy
Za nami szczególnie owocny sezon w szkolenia Ojcowskiego Parku Narodowego. Mogliśmy uczestniczyć 20 grudnia 2014 na wykładzie pt. „Lasy Ojcowskiego Parku Narodowego”, dr hab. Bogdana Wiśniowskiego oraz wysłuchać prelekcji dr Anny Sołtys-Lelek na temat „Ichtiofauny Ojcowskiego Parku Narodowego i historii hodowli ryb w Ojcowie”.
24 stycznia 2015 uczestniczyliśmy w obchodach 152. rocznicy powstania styczniowego. Oprócz tradycyjnej mszy świętej wysłuchać można było prelekcji Urszuli Ormickiej i Juliana Ślusarczyka zatytułowanej „Groby i cmentarze powstańcze”. Atrakcją był występ zespołu „Borowianki” z Jaworzna oraz Ognisko powstańcze.
21 lutego 2015 odbyły się wykłady „Stratygrafia czyli tajemnice skalnych warstw” mgr Piotra Olejniczaka, oraz „Drzewa i krzewy Ojcowskiego Parku Narodowego” dr Anny Sołtys-Lelek.
Muzeum MOCAK
Gościło w swoich progach przewodników na szkoleniu 17 lutego 2015. Poznaliśmy następujące wystawy: Logiczna emocja. Współczesna sztuka japońska, Omer Fast, Mikołaj Smoczyński Dwa cykle Nikifory, Młody Izrael. Jak zwykle szkolenie w Muzeum wywołało burzliwe dyskusje, na temat, czy filmy pornograficzne Omera Fasta mieszczą się w kategoriach sztuki…
Fundacja Chronić Dobro
Fundacja Chronić Dobro gościła przewodników i pilotów w opactwie Benedyktynów w Tyńcu na szkoleniach 28 lutego oraz 11 marca. W programie był przewidziany wykład w kościele i na krużgankach na temat zakończonych prac konserwatorskich i innych ciekawostkach oraz wizyta w średniowiecznym skryptorium, podczas której prezentowano działania edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych.
CRICOTEKA
Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miasta Krakowa wraz z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, gościli wszystkich aktywnych i chętnych przewodników miejskich po Krakowie na jednodniowych warsztatach na temat twórczości Tadeusza Kantora oraz działalności Ośrodka Dokumentacji Cricoteka.
AKTUALNOŚĆI
Dzień Przewodnika
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji, odbyła się uroczysta gala w Kopalni Soli w Bochni, podczas której zostały wręczone Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” oraz Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego za „Wkład w Rozwój i Promocję Turystyki w Małopolsce”. Odznaki i dyplomy odebrało w sumie 21 osób, instytucji i organizacji, a wręczał je Leszek Zegzda z zarządu województwa. świętowali przewodnicy z Małopolski,Województwo Małopolskie ósmy raz włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, które to święto służy promocji ruchu przewodnickiego w Małopolsce zwracając uwagę na szczególną rolę przewodników turystycznych w kreowaniu wizerunku miasta i województwa.
KONFERENCJA „MIEJSCE PO, MIEJSCE BEZ”
Serdecznie zapraszam na konferencję „Miejsce po, miejsce bez” 9 i 10 kwietnia 2015 (czwartek, piątek)organizowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4. Według organizatorów jest to „zaproszenie do dialogu i wymiany doświadczeń wszystkich, którzy w sposób pośredni i bezpośredni zajmują się miejscami i ludźmi wciąż odczuwającymi skutki wojny.
Udział w tej interdyscyplinarnej konferencji będzie okazją do prezentacji Państwa działalności, podzielenia się doświadczeniem i spotkania. Zapraszamy badaczy i naukowców: historyków, antropologów, socjologów, psychiatrów, psychologów, etnografów, ekonomistów, oraz osoby zajmujące się kwestiami szeroko rozumianej pamięci II wojny światowej”. Szczególnie zapraszam na mój wykład pt „Krakowski dark tourism:
„Atrakcyjna” wycieczka w miejsca naznaczone śmiercią, czy Trasa Pamięci”. Program konferencji na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
ZAGLĄDNIJ DO KINA
Na ekrany kin wszedł właśnie interesujący film „Doonby. Każdy jest KIMS” w reżyserii Petera Mackenzie, który napisał również scenariusz do tego filmu (znanego z między innymi: „Handlarze wojny” i „Mission Manila”). Ciekawostką jest, że Jenn Gotzon, odtwórczyni głównej roli (znana z m.in. „Hulk”, „Frost/Nixon”, „Gdzie pachną stokrotki”) posiada polskie korzenie. Według krytyków to mocny głos za życiem. Poznajemy życie dorosłego człowieka, zaczynamy go cenić, lubić, gdy nagle okazuje się, co by było, gdyby go nie było na świecie… Epizodyczną rolę zagrała w obrazie Norma McCorvey, która w początkach lat 70. XX wieku przyczyniła się do legalizacji w Stanach Zjednoczonych aborcji na życzenie, a obecnie jest działaczką ruchów pro-life.
PYTANIA DO REDAKCJI
Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich
W związku z pytaniami, które dostaję na temat Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich informuję, że przewodniczącym Komisji Certyfikacji w naszym Stowarzyszeniu oraz w Stowarzyszeniu Federacji Przewodnickich jest kolega Jan Kowalczyk. W każdym stowarzyszeniu jest inna osoba odpowiedzialna za prawidłowe przeprowadzanie procedur nadawania certyfikatu. Liczba osób, które zamówiły certyfikat w FSP zbliża się do 250. W naszym Stowarzyszeniu liczba chętnych, które zamówiły certyfikat i blachę wynosi 64 (stan na luty 2015). Aby przedłużyć certyfikat FSP należy przejść 9 szkoleń w okresie 3 lat. O tym jakie szkolenie kwalifikuje się określa komisja szkoleniowa, jej
przedstawicielem w SPT jest koleżanka Zofia Musielewicz-Norek.
KONTAKT DO REDAKCJI
Poprzez formularz na stronie: www.krakowianka-przewodnik.pl
Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: (+48) 692 226 043
Brak możliwości dodawania komentarzy.