Biuletyn
Biuletyn nr 2
Biuletyn nr 2/14
STOWARZYSZENIA PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W KRAKOWIE
XXV lata SPT, XIV rok Biuletyn Nr 2 czerwiec 2014 r.
SŁOWO WSTĘPNE
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Przede wszystkim w imieniu wszystkich członków SPT, składam gratulacje nowemu Zarządowi, życzę wielu dobrych pomysłów i jeszcze więcej sił do ich realizacji. Kochani trzymamy za Was kciuki!
Wszystkim gorąco dziękuję za tyle miłych słów zachęty i za to, że tak dobrze pierwszy numer biuletynu został przez Was przyjęty. Wciąż serdecznie zachęcam do udziału w jego tworzeniu i przesyłania własnych propozycji tekstów.
Do zobaczenia na krakowskich szlakach, na szkoleniach i na spotkaniach SPT.
Monika Hyla
AKTUALNOŚCI
Wybory Zarządu SPT i walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze
W dniu 31 marca 2014 roku (poniedziałek) odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszego Stowarzyszenia. Niestety obecność członków SPT nie dopisała. 14.04.14r. ukonstytuował się nowo wybrany Zarząd, będzie on funkcjonował w następującym składzie: Prezes – Barbara Bukowska, V-ce Prezes – Jan Kowalczyk, Sekretarz – Bożena Czemborowicz, Skarbnik – Jadwiga Sypek, Członkowie Zarządu: Barbara Kotyza, Barbara Bednarska, Zofia Musielewicz.
WAWEL zmiany.
Dyrekcja Wawelu zdecydowała się wprowadzić identyfikatory ze zdjęciem i nowe upoważnienia dla dotychczasowych przewodników. Zmiany objęły również dotychczasowe wzory biletów kredytowych. Od poniedziałku, tj. 12 maja br., są do pobrania nowe druki biletów kredytowych u Kol. Skarbnik Jadwigi Sypek. Podstawowym warunkiem jest opłacenie składek członkowskich minimum do końca 2013 roku. Dyżury na Siennej 5, odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach: 17.00 – 18.30, na I piętrze w sali Konferencyjnej KIK-u, DOMOFON NR 10.
Muzeum Kata
czyli Kacianora, zaprasza do swoich podwoi pod numerem 29 (obok Pana Skrzyneckiego) na Rynku Głównym. W XV – wiecznej piwnicy zgromadzono zbiór około 100 eksponatów, związanych z fachem Kata: m.in.: fotel czarownic, dziewicę norymberską, pas cnoty, dyby, łoże sprawiedliwości, kołyskę judasza oraz osła hiszpańskiego.
MOCAK
W lutym br. pokazywana była w MOCAK-u wystawa prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów drugiej poł. XX wieku – Władysława Hasiora (rzeźbiarza, malarza, scenografa, twórcy tzw. asamblażu w polskiej sztuce współczesnej, w której wykorzystując gotowe przedmioty z życia codziennego, nadawał im nowe znaczenia poprzez często surrealistyczne, zaskakujące i ekspresyjne zestawienia). Kurator wystawy przyrównał artystę do Roberta Rauschenberga, amerykańskiego twórcy pop-artu, używającego, podobnie jak Hasior, obiektów gotowych, tzw. „ready made”. Urszula Imamura, Kustosz MNK
SZKOLENIA
Sanktuarium św. JPII
Gościło nas w swoich progach 14.04.2014r. Podziwialiśmy w świątyni nowe mozaiki o. Marca Ivana Rupnika SJ. Mimo niesprzyjającej aury pogoda ducha, w tak wyjątkowym miejscu, wszystkim dopisywała.
Cricoteka
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (The Centre for the Documentation of the Art of Tadeusz Kantor Cricoteka) otwiera swoje podwoje 13 września br. nowej siedziby przy ulicy Nadwiślańskiej. Nowy budynek ma spełnić postulat Tadeusza Kantora, aby powstało „żywe miejsce”, w którym znajdą się zasoby Archiwum Cricoteki.
Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”, w Wadowicach
Zaprosiło przewodników na testy sprawdzające wiedzę 4.04.2014r., w Urzędzie Miasta Krakowa oraz 11.04.14 w Centrum Jana Pawła II, które uprawniały do wzięcia udziału w szkoleniu na nowej multimedialnej wystawie autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, obejmującej cztery kondygnacje, wraz z niewielkim podwórzem. Było to wydarzenie bez precedensu: napisanie testu, żeby dostać się na szkolenie, po którym i tak trzeba zdać egzamin!
Ojcowski Park Narodowy
W pierwszej połowie kwietnia zapraszał przewodników na szkolenie i egzamin na licencję upoważniającą do oprowadzania po Ojcowskim Parku Narodowym. Cieszy fakt, że Dyrektor Parku nie ugiął się pod presją i utrzymał certyfikaty pomimo deregulacji.
NIE PRZEGAP
Patronem naszego Stowarzyszenia jest Ambroży Grabowski. 3 sierpnia w Krakowie minie 146 rocznica śmierci historyka, księgarza, kolekcjonera, archeologa, antykwariusza i niekwestionowanego patrona krakowskich przewodników. Uczcijmy ją nawiedzeniem grobu na Cmentarzu Rakowickim i zapaleniem symbolicznej lampki.
KONTAKT DO REDAKCJI
Poprzez formularz na stronie: www.krakowianka-przewodnik.pl
Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: (+48) 692 226 043
Brak możliwości dodawania komentarzy.