Wydarzenia w naszym mieście
Marsz Pamięci – w rocznicę likwidacji krakowskiego getta
W tym roku mijają 73 lata od likwidacji krakowskiego getta. 13 i 14 marca 1943 wymordowano lub wysłano na śmierć więźniów getta. Jedyne, co możemy dla nich zrobić teraz, to pokazać naszą o nich pamięć – każdy może przejść drogą, która dla wielu z nich była ostatnią.
W najbliższą niedzielę, 13 marca (niedziela) ulicami krakowskiego Podgórza przejdzie doroczny Marsz Pamięci. Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 krótką częścią formalną na Placu Bohaterów Getta – dawnym Umschlagplatzu w krakowskim Podgórzu. Po części formalnej nastąpi przemarsz ulicami: Lwowską, Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbędą się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ul. Lwowskiej przy pozostałościach murów getta oraz na terenie byłego obozu w Płaszowie, gdzie przy pomniku pomordowanych Żydów odbędzie się krótka ekumeniczna ceremonia o charakterze religijnym. W ten sposób krakowianie i goście, modlitwą i zadumą oddają hołd wszystkim pomordowanym.
Kilkaset lat Żydzi współtworzyli nasze miasto – byli obecni we wszystkich aspektach jego życia i również dzięki nim Kraków stał się jednym z najpiękniejszych i najważniejszych miast naszego kraju. To dzięki ich obecności nasze miasto jest dla wielu symbolem tolerancji i koegzystencji kultur, narodów i religii.
Ten wspaniały dorobek został zniszczony podczas II wojny światowej. Jedna czwarta mieszkańców przedwojennego Krakowa została wymordowana – tylko dlatego, że byli Żydami. Duża część z nich zginęła w krakowskim getcie, które działało w Podgórzu w l. 03.1941 – 03.1943. Przez wiele lat pamięć o nich nie była obecna w świadomości mieszkańców miasta. Dopiero w l. 80. XX w. – dzięki inicjatywie krakowian – na nowo zostali zintegrowani z historią naszego miasta.
Marsz Pamięci odbywa się pod patronatem Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa, Tadeusza Jakubowicza – Prezesa Gminy Wyznaniowej w Krakowie oraz Janusza Makucha – Dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Brak możliwości dodawania komentarzy.