Porozumienie Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie
Towarzystwo Przewodników „Renesans”
Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych
Stowarzyszenie Oświatowe „Zamek Królewski w Krakowie”
Stowarzyszenie Przewodników Miejskich po Krakowie „Secesja”
Stowarzyszenie Przewodników i Popularyzatorów Wiedzy o Krakowie „Krąg”
Rozumiejąc intencje rządu i przemyślawszy dokładnie sprawę deregulacji zawodu przewodnika miejskiego, pozwalamy sobie przedstawić nasze propozycje, co do kształtu zapisów w projekcie Ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Proponujemy:
1) Zniesienie obowiązkowego szkolenia dla kandydatów na przewodników turystycznych miejskich.
2) Utrzymanie egzaminu państwowego, którego zdanie skutkowałoby uzyskaniem licencji, przy możliwości podchodzenia do niego w trybie eksternistycznym.
3) Zniesienie obowiązku posiadania przez kandydatów na przewodników turystycznych miejskich wykształcenia średniego.
4) Zniesienie obowiązku przedkładania zaświadczenia o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie zadań przewodnika turystycznego miejskiego.
5) Wprowadzenie proponowanych przez rząd zmian w Kodeksie wykroczeń, z dodaniem następujących zapisów:
– w Kodeksie wykroczeń, w art. 601 dodać § 5 w brzmieniu:
„§ 5. Kto wykonuje odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego miejskiego na dany obszar podlega karze grzywny.”
– w Kodeksie wykroczeń, w art. 138d dodać § 3 w brzmieniu:
„§ 3. Kto podejmując zadania przewodnika turystycznego miejskiego na dany obszar, wprowadza w błąd co do posiadanych uprawnień, podlega karze grzywny.”
– w Kodeksie wykroczeń, w art. 138d dodać § 4 w brzmieniu:
„§ 4. Tej samej karze podlega organizator turystyki, który wprowadza klientów w błąd, co do uprawnień osób, którym powierza wykonywanie zadań przewodnika turystycznego miejskiego.”
Zaproponowany tu kształt zapisów w Kodeksie wykroczeń doprecyzowuje, iż wyłącznie odpłatne, czyli komercyjne wykonywanie zadań przewodnika turystycznego miejskiego bez wymaganych uprawnień, wiązałoby się z zastosowaniem sankcji, co wykluczałoby ewentualne przypadki ukarania osób podejmujących te zadania w celach niekomercyjnych. Przyjęcie zaproponowanego brzmienia ww. przepisów, równałoby się jednocześnie ze zniesieniem kary ograniczenia wolności w przypadku wymienionych w tych przepisach podmiotów i pozostawieniem wyłącznie kary grzywny.
6) Utrzymanie regulacji przynajmniej w miastach o największym ruchu w turystyce przyjazdowej, jednocześnie najważniejszych dla naszej historii i kultury (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław).
Uważamy, że Polska jest krajem z dużym potencjałem w zakresie turystyki przyjazdowej i powinna starać się dołączyć do grona państw, które czerpią z tego tytułu ogromne korzyści, także gospodarcze. We wszystkich tego typu krajach zawód przewodnika turystycznego jest regulowany.
Przewodnicy Krakowscy reprezentowani przez Porozumienie Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie