„Wadowickie korzenie Karola Wojtyły”
dr Marta Burghardt
Wadowickie Centrum Kultury im. Marcina Wadowity
Wadowice 2013
Prezentacja ksiązki odbyła się oczywiście w Wadowicach, w ramach obchodów 93. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. „Wadowickie korzenie Karola Wojtyły” to znakomicie udokumentowana publikacja, którą wydało Wadowickie Centrum Kultury im. Marcina Wadowity.
Autorka w ośmiu rozdziałach skupia się nie tylko na rodzinie i życiu Karola Wojtyły, ale opisuje także Środowisko geograficzne Wadowic, Środowisko wadowickich artystów „Wokół Gorzenia”, życie religijne i wpływ środowiska żydowskiego. Dr Burghardt w latach 2001-2005 pracowała w Centrum Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.
Jest autorką przekładu na język włoski „Poezji młodzieńczych” Karola Wojtyły, książki „Nieznany przyjaciel Karola Wojtyły-Wincenty Bałys” oraz
przełożyła na język włoski poetycką opowieść Danuty Michałowskiej „Gołębica w rozpadlinach skalnych”, album „Kraków-dziedzictwo wieków”, oraz wybrane homilie o tematyce bożonarodzeniowej oraz wielkanocnej Kard. Karola Wojtyły.
Publikację podczas lektury umilają zdjęcia, jest ona niezwykle starannie wydana w twardej oprawie, na kredowym papierze i w biało niebieskiej szacie graficznej. Dla przewodników, zwłaszcza tych, którzy planują oprowadzać po Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, to pozycja obowiązkowa znajdująca się na liście lektur, przygotowujących do egzaminu.
Każdy znajdzie tu coś nowego, nieznanego, choćby przydomek pod jakim Lolek grał w drużynie piłkarskiej „Martyna” (na cześć sławnego piłkarza Klubu Lwów). Osobiście byłam pod wrażeniem, że Karol już w gimnazjum rozmawiał płynnie po łacinie z ojcem swego przyjaciela Jurka Klugera. Jest i informacja o tym, w którym wierszu po raz pierwszy Wojtyła użył zawołania Totus Tubus, które potem będzie towarzyszyło mu przez całe życie.
Oprócz rzetelnie wykonanej dokumentacji wiele tu anegdot i dykteryjek. Wiadomo, że już studenci na drzwiach Karola napisali i zamieścili wizytówkę o następującej treści: „Karol Wojtyła. Początkujący święty”.
Monika Hyla
www.krakowianka-przewodnik.pl