Wydarzenia w naszym mieście
Święto Rękawki – „Bogowie i ludzie” pod Kopcem Krakusa
We wtorek po Wielkanocy, uczestnicząc w Święcie Rękawki, będzie można przenieść się w czasie do średniowiecza i zapoznać się z tradycjami pogańskich obrzędów. Święto potrwa od godz. 11.30 do 18.00.
W tym roku Tradycyjne Święto Rękawki odbędzie się pod hasłem „Bogowie i ludzie – panteon bogów słowiańskich”. W programie znalazły się takie wydarzenia jak: obrzęd rozpalenia ognia, bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła Kopca, dziewczęcy Korowód Wiosenny, wróżba pomyślności grodu Kraka, pożegnanie zimy oraz przedstawienie „Stworzenie Świata i Ludzi według mitów słowiańskich” w wykonaniu Drużyny Wojów Wiślańskich Krak.
W czasie trwania Święta będzie można obejrzeć: rekonstrukcję świątyni przedchrześcijańskiej, wróżby wiedźmy, warsztat powroźniczy, kuźnię kowala, warsztat garncarza, konkursy „sprawności rycerskich”, warsztaty tkackie i inne. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć, jak wyglądało życie, rzemiosło, uzbrojenie i stroje we wczesnośredniowiecznych osadach. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków. Będzie możliwość poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.
Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu księcia Kraka, usypanym po jego śmierci; według tradycji ziemię, z której usypano kopiec lud nosił w rękawach – stąd nazwa święta.
Współczesne obchody Święta Rękawki organizowane są od 2000 roku. Święto przygotowywane jest przy udziale archeologów, etnografów i historyków.
Zaprasza Dom Kultury Podgórze.
Brak możliwości dodawania komentarzy.