Wystawy warte obejrzenia
Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz. Nowa wystawa w MNK.
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest nowa wystawa „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady”.
Sztuka stworzona w koszmarnej rzeczywistości Auschwitz jest wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo. W niemieckim nazistowski obozie Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, postrzeganych przez władze niemiecki jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli oni m. in. angażować się w działanie ruchu oporu, ale też dawać duchowe i moralne wsparcie w trudnych realiach okupacji. Wśród nich znajdowała się duża grupa artystów plastyków.
Już w pierwszych transportach przybyłych do KL Auschwitz w 1940 znajdowali się ludzie, którzy dali początek obozowej twórczości plastycznej: Xawery Dunikowski, Jan Komski, Franciszek Targosz, Adam Bowbelski, Jan Machnowski, Marian Kołodziej, Włodzimierz Siwierski, Tadeusz Myszkowski, Bronisław Czech, Izydor Łuszczek i wielu innych.
Utworzone 70 lat temu Muzeum Auschwitz posiada unikatową kolekcję prac stworzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w historii tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Na wystawie pokazanych jest około 200 prac ze Zbiorów Muzeum Auschwitz, wykonanych przez więźniów różnymi technikami malarskimi.
Wystawa prezentowana będzie do 20.09.2017.
Brak możliwości dodawania komentarzy.