Wystawa główna opowiada w sposób tematyczny dzieje Podgórza oraz terenu, na którym kształtowało się miasto, od czasów legendarnych, najdawniejszych, aż po czasy współczesne. Zwiedzając kolejne sale poznaje się najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza i jego samorządność. Wystawa opowiada o historii i fenomenie Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego sukcesie przemysłowym, a także o jego mitologii i warstwie legendarnej.
Spotkanie w sobotę 23.02.2019, godz. 10.00 w Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia pod nr. telefonów: 605 939 249, 12 415 32 62 a także drogą mailową: [email protected].
]]>Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii „Inwestycje” za otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis. Nagrodę przyznano również Muzeum Historii Fotografii w kategorii „Publikacje” za publikację „Osobliwe” oraz w kategorii „Edukacja” za projekt „My(d)lenie oczu”. Sybilla w kategorii „Wystawy Historyczne i Archeologiczne” trafiła również do Muzeum Narodowego w Krakowie za wystawę „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz. W 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady”.
Krakowscy muzealnicy otrzymali również trzy wyróżnienia. Muzeum Narodowe zostało docenione w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” za projekt „Konserwacja XVI-wiecznego kobierca z motywami czintamani”, a Muzeum Etnograficzne wyróżniono w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie” za projekt „Rzemiosło 2.0”. Muzeum Witrażu w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” otrzymało wyróżnienie za projekt „Apollo w budowie”.
]]>Budynek oddany do użytku w 1913 roku, zaprojektowany przez T. Stryjeńskiego i jego zespół dla Muzeum Techniczno-Przemysłowego powstałego z inicjatywy dra Adriana Baranieckiego. Architekturę i wnętrza dostosowano do potrzeb tego typu muzeum, które oprócz gromadzenia obiektów było powołane do kształtowania nowych pojęć estetycznych, podnoszenia jakości wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Muzeum prowadziło działalność oświatową i szkoleniową wspierającą rozwój przemysłu i rzemiosła.
Inicjator tej instytucji Adrian Baraniecki urodził się w 1828 r. w Jarmolińcach na Podolu, studia lekarskie odbył na Uniwersytecie Kijowskim i uzupełniał je w Moskwie oraz w Paryżu i we Włoszech. W obawie przed represjami za udział w Powstaniu Styczniowym zmuszony był w 1864 r. wyjechać na Zachód Europy. W Anglii zetknął się z nowymi prądami kulturalnymi, rozwijającymi się w efekcie I Międzynarodowej Wystawy Wyrobów Przemysłowych w Londynie w 1851 r. Możliwość realizacji integracji sztuki i przemysłu upatrywano w rozwoju zawodowego szkolnictwa artystycznego i muzealnictwa przemysłowego. Przykładem nowych działań w tej dziedzinie stało się londyńskie Muzeum w South Kensington, gromadząc wyroby artystyczne i przemysłowe oraz prowadząc również działalność edukacyjną.
To Muzeum w Londynie zainspirowało dra A. Baranieckiego do utworzenia podobnej placówki w Polsce, aby taki program zrealizować. Na miejsce utworzenia pierwszego na ziemiach polskich muzeum tego typu wybrał Kraków, stanowiący ważny ośrodek nauki, kultury i sztuki. W 1868 r. dr Baraniecki ofiarował Krakowowi ok. 5 tysięcy eksponatów i własną kilkutysięczną kolekcję książek na potrzeby biblioteki z przeznaczeniem na uruchomienie Muzeum Techniczno-Przemysłowego, które sam osobiście organizował i został jego pierwszym dyrektorem. Drugą bardzo ważną instytucją założoną przez dr Baranieckiego były Wyższe Kursy Naukowe dla Kobiet. Kobiety nie mogły wówczas studiować na wyższych uczelniach, a program kursów obejmował szeroki zakres tematyczny na poziomie półuniwersyteckim.
Dr Adrian Baraniecki, lekarz i społecznik, pionier przeniesienia na polski grunt zachodnioeuropejskich idei muzealnictwa przemysłowo-technicznego to postać, którą należy przypomnieć mieszkańcom Krakowa.
Instytucja początkowo nosiła nazwę Muzeum Techniczno-Przemysłowe, następnie od 1920 r. Miejskie Muzeum Przemysłowe im. dra A. Baranieckiego, a od 1934 r. Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Muzeum zostało zlikwidowane dekretem państwowym w 1950 r., a jego budynek przy ul. Smoleńsk wraz z biblioteką przyznano Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która w 1954 r. dawną Bibliotekę Muzeum Techniczno-Przemysłowego ustanowiła swoją Biblioteką Główną.
]]>Przypomnieniu tego niezwykłego dramatu służy Narodowe Czytanie „Wesela”, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września. Czytać będzie para prezydencka, aktorzy, celebryci, szefowie ważnych instytucji.
Do akcji przyłącza się też Muzeum Narodowe w Krakowie, w którym 27 listopada otwarta zostanie wielka wystawa „Wyspiański”. Nie chcemy jednak, aby nasze czytanie było formalnym wydarzeniem. Pragniemy, aby słowa Stanisława Wyspiańskiego przypomnieli sobie zwykli ludzie – mieszkańcy Krakowa. Dlatego 2 września wyruszmy w miasto z kamerą i będziemy zapraszać Was wszystkich do zabawy z tekstem „Wesela”. Zaczynamy o godz. 9.15 w holu Radia Kraków, które jest partnerem naszej akcji. Potem spotkacie nas w Bronowicach, na osiedlu Widok, na krakowskim Rynku – a na koniec, między godz. 15.00 a 16.00, zapraszamy pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).
Efektem naszej akcji będą krótkie filmiki ze współczesną, uliczną interpretacją najbardziej znanych dialogów „Wesela”. Będzie je można zobaczyć na YouTube, a także stronach internetowych i portalach społecznościowych Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Radia Kraków.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego”
]]>06.08.1914 na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.
I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, już od ponad pięćdziesięciu lat (37 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Z tej okazji zaplanowane są następujące wydarzenia
Zobacz więcej:
]]>
12.08.2017 godz. 12.30 – spacer „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach Krakowa”. MNK. Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja: tel. 12 433 57 44 (dni powszednie godz. 9.00-16.00) lub [email protected].
19.08.2017 godz. 15.00 – prelekcja z prezentacją „Jak Nowa Huta zrastała się z Krakowem”; towarzysząca wystawie „Stale o Nowej Hucie”. MHK, oddział Dzieje Nowej Huty.
20.08.2017 godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie „Stale o Nowej Hucie”. MHK, oddział Dzieje Nowej Huty. Wstęp w cenie biletu
20.08.2017 godz. 16.00 – wykład „Muzealna fauna i flora”; w ramach wakacyjnego cyklu „Zielone marginesy”. MHK, Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus
26.08.2017 godz. 10.00 – spacer edukacyjny „Rynek Główny – Adolf Hitler Platz”; towarzyszący wystawie czasowej „Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945” prezentowanej w Fabryce Schindlera. Start: MHK, Pałac Krzysztofory, arkady
27.08.2017 godz. 16.00 – wykład „Jak uchwycić zieleń w odcieniach szarości – krakowskie ogrody na fotografii po 1945 roku”; w ramach wakacyjnego cyklu „Zielone marginesy”. MHK, Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus.
]]>Sztuka stworzona w koszmarnej rzeczywistości Auschwitz jest wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo. W niemieckim nazistowski obozie Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, postrzeganych przez władze niemiecki jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli oni m. in. angażować się w działanie ruchu oporu, ale też dawać duchowe i moralne wsparcie w trudnych realiach okupacji. Wśród nich znajdowała się duża grupa artystów plastyków.
Już w pierwszych transportach przybyłych do KL Auschwitz w 1940 znajdowali się ludzie, którzy dali początek obozowej twórczości plastycznej: Xawery Dunikowski, Jan Komski, Franciszek Targosz, Adam Bowbelski, Jan Machnowski, Marian Kołodziej, Włodzimierz Siwierski, Tadeusz Myszkowski, Bronisław Czech, Izydor Łuszczek i wielu innych.
Utworzone 70 lat temu Muzeum Auschwitz posiada unikatową kolekcję prac stworzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w historii tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Na wystawie pokazanych jest około 200 prac ze Zbiorów Muzeum Auschwitz, wykonanych przez więźniów różnymi technikami malarskimi.
Wystawa prezentowana będzie do 20.09.2017.
Wystawa o historii Teatru Krakowskiego 2. poł. XIX w. ukazanego przez pryzmat Antoniny Hoffmann – postaci, która zainicjowała i konsekwentnie realizowała wielki przełom w dziejach polskiego aktorstwa. Tytułowa bohaterka jest uosobieniem pracowitości, zaangażowania i najlepszych tradycji Teatru Krakowskiego. Ta piękna i niezależna kobieta, znakomita indywidualność artystyczna, uznawana jest dziś za matkę nowoczesnego aktorstwa polskiego. Debiutowała mając zaledwie 17 lat, zagrała prawie 400 ról i była niedoścignionym wzorem dla młodszych kolegów. Lata jej scenicznej kariery przypadają na niezwykle ciekawy okres rozwoju teatru i tworzenia się szkoły krakowskiej. Kraków zawdzięcza jej sławę pierwszorzędnego ośrodka teatralnego w kraju, to ona zapoczątkowała nowy sposób myślenia o aktorstwie i wprowadziła na scenę dzieła Juliusza Słowackiego. Choć wystawa koncentruje się wokół Antoniny Hoffmann to zaaranżowana została tak, by opowiedzieć o samym teatrze, warunkach pracy, warsztacie aktorskim i atmosferze artystycznej XIX-wiecznego Krakowa. Ważnymi postaciami, które pojawiają się obok głównej bohaterki jest Helena Modrzejewska – jej sceniczna rywalka, Stanisław Koźmian – dyrektor teatru, prywatnie partner Antoniny oraz Charlotta Wolter – gwiazda sceny wiedeńskiej.
Obchodzona w tym roku 120. rocznica śmierci artystki jest doskonałą okazją do przypomnienie sylwetki Antoniny Hoffmann, jej biografii i niezwykle bogatego wachlarza scenicznych kreacji. Wystawa odzwierciedla kobiece spojrzenie na XIX- wieczny teatr i artystyczny Kraków.
Wystawa czynna jest w Kamienicy Hipolitów do 04.02.2018.
]]>Wystawa wskazuje na fascynującą różnorodność polskiego dziedzictwa, ale także na to, co pozostaje w nim niezmienne. O „terytorium” mówią mapy Polski i przykłady polskich artystów, podróżników i naukowców w świecie. W części „język” można zobaczyć egzemplarze głośnych dzieł literatury polskiej oraz zabytki innych języków z terenów dawnej, a także esperanto. W kategorii „obywatele” zebrano wizerunki tych wszystkich, którzy współtworzyli naszą historię – od warszawskich mieszczan przez tatrzańskich górali, żydowskich rabinów, romskich muzyków po królów i królowe. „Obyczaj” pokazuje polską codzienność – religijność, wyposażenie mieszkań, stroje, banknoty etc., a także słynne osiągnięcia kultury polskiej, jak dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach ciała niebieskich”, zapis nutowy Fryderyka Chopina czy zegarki Józefa Patka.
]]>godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie „Cyberteka . Kraków – czas i przestrzeń”. Wystawa pokazuje dorobek Muzeum Historycznego w dziedzinie rekonstrukcji cyfrowych zabudowy Krakowa i jego aglomeracji oraz programu digitalizacji zbiorów muzealnych. Prezentacje multimedialne ukazują rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po l. 1909 – 1915, kiedy realizowano projekt Wielkiego Krakowa.
godz. 13.00 – oprowadzanie po wystawie „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu”. Czy coś łączy Kraków z Budapesztem? Ta wystawa to opowieść o dwóch miastach, ich dynamicznym rozwoju w okresie średniowiecza i we wczesnej epoce nowożytnej, opowieść o podobieństwach i różnicach.
godz. 15.00 – Kartka z zielnika. Prezentacja zielników zgłoszonych na konkurs „Magiczna moc lecznicza roślin i kwiatów” połączona z rozdaniem nagród oraz ze spotkaniem z bratem bonifratrem, który przybliży tajniki ziołolecznictwa.
godz. 17.00 – „Eksplozja smaków i aromatów”. O kuchni staropolskiej i nie tylko, o smakach, aromatach i zapachach, jakie panowały i nadal panują w polskiej kuchni opowiedzą siostra Anastazja i siostra Salomea ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie.
godz. 19.00 – „Wszystko po krakowsku”. Koncert Jacka Wójcickiego.
]]>